Tarsus İlçesi, tarsus hakkında, tarsus nerede


http://www.tarsus.bel.tr/tr/interactive/albumler/cumhuriyet_alani/images/src1cumhuriyet_alani_1.jpg

  1. Tarsus, Mersin ilinin ve Türkiye`nin en büyük ilçelerinden birisidir. Nüfusu merkez ilçenin 229.921 bağlı köylerin nüfusu 88.632 ve toplamda nüfusu 318.553,tür.. Çok zengin bir tarihi olup, ilahi dinler açısından önemli bir kenttir. Kuran-ı Kerim'in Kehf Suresinde geçen Eshabı Kehf (Yedi Uyurlar)ın kaldığı mağara Tarsus'ta olduğu söylenmektedir.Müslümanlar bu önemli merkezi ziyaret etmektedirler. İsa'nın 12 Havarisinden biri olan Saint Paulus Tarsus'ta yaşamıştır ve Katolik dünyasının kurucusu olan st.Petrus da Tarsus doğumludur. Bu merkez Hristiyanlarca hac yeri olarak kabul edilmektedir.Kudüsteki Kıyamet kilisesinden sonraki en kutsal kilise olan Saint Paulus kilisesi ve Saint Paulus Kuyusu Tarsus'ta bulunmaktadır. Bunların yanısıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma hamamı'da Tarsus'tadır.Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 238.205'dır.1973'te 107.000 olan nüfusu 1990'da 187.508'e, 2000'de 216.382'ye, 2007'de 229.921'e çıkmıştır.
  2. türkiyenin en büyük ilçelerinden biri. rahşan ecevit'in şebinkarahisarı her il yapmaya çalışmasında silifke ve tarsus koz olarak sunulur çünkü il olmayı hakedecek kadar büyüktürler.tarsus'un il olamamasının tek sebebi adana ile mersin'in tam ortasında bulunmasıdır. eski ulaştırma bakanı enis öksüz'ün memleketidir * ayrıca müslüm gürses'in piyasaya çıkmadan önce sahne aldığı gazino da tarsus'tadır. tarsus'un 7 ayrı kapısı vardır. bunlardan en bilineni kleopatra kapısıdır * kleopatra sevgilisi antonius ile buluşmak için gelirken tarsus'a bu kapıdan girmiştir. 13 havariden biri olan saint paulus tarsus'da doğmuştur. evinin önünde bir kuyu vardır * hristiyanlar buraya uğrayıp kuyunun suyundan içerler. tarihi tarsus evleri restorasyon çalışmalarından sonra gerçekten görülmeye değer yerler olmuşlardır. tarsus beyazı olarak geçen üzüm çeşidi adından da anlaşılabileceği gibi tarsus'tadır. şalgamıyla da meşhurdur. tarsus amerikan koleji yerli yabancı bir çok gence eğitim öğretim yapmaktadır. ayrıca özel çağ lisesi ve özel çağ üniversitesi tanınmış okullardandır * ilk ezanı okuyan bilal-i habeş hazretlerinin türbesi tarsus'tadır. ayrıca efsane yarı kadın yarı yılan şahmeran'ın burada yaşayıp öldüğü rivayet edilmektedir. şahmeran hamamı şahmeranın öldürüldüğü yer olarak geçer ve hala hizmet vermektedir. efsaneye göre yılanlar şahmeranın öldürüldüğünü bilmemektedirler ve anladıklarında tarsus'u basacaklardır. başka bir rivayete göre mersin selden adana yelden tarsus yılandan yok olacaktır. lokman hekim tarsus'tan geçmiştir. bir inşaat çalışmasında tesadüfen tarihi roma yolu bulunmuştur. kur'anda da geçen eshab-ı kehf mağarası tarsus'ta bulunmaktadır. yerli yabancı birçok ziyaretçisi vardır
  3. mersine 33 km uzaklıktadır yerli halkında mersinin ilçesi olmayı kabullenememe gibi bi sorun vardır. onlar 'tarsusludur' resmi olarak biryere bağlı olmak cok birşey ifade etmez çoğu zaman..
  4. bir çok alakasız ilceyi il yaparlar da asıl en çok hak edeni tarsustur. gayet gelismistir, sanayi vardir, nufus da vardir. cok eski bir sehirdir. selalesi meshurdur. girisinde kleopatranin kapisi vardir. deniz eskiden oralara kadar geliyormus. girisine, nusret mayin gemisini restore ettirip koydular. hristiyan ve muslumna arabi, turkmeni ve bosnak gocmenleri vardir. hos bir ilcedir. ici hurmali, disi irmikli mamul denilen suriye isi corekleri cok guzeldir.
  5. mersin'in adana'ya en yakın ilçesidir. sanayi bakımından en gelişmiş ilçesi de tarsustur. şehitler tepesi en meşhur semti olup, bir de ilçenin merkezinde klopatra kapısı vardır.
  6. mersin tarsus, tarsus ilçesi, tarsusun tarihi, tarsus hakkında, tarsus nerde, tarsus plaka kodu, tarsus mersinde, tarsusun bilgileri

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !